banner.jpg
HOME > About BGPS > Achievements 

Achievements 

English

2020

Mythos Storytelling Competition

From March to April 2020, Zeyrian Faris Bin Mohammad Suhaimi (Primary 5 Resilient) represented the English Drama Club in the Mythos Junior Orators 2020, an online storytelling competition organised by Anglo-Chinese Junior College for primary school students. Participants had to showcase their abilities in delivering stories fluently and expressively in this competition. 

They also had to engage viewers with their interpretations of the different characters. Zeyrian achieved the Top 20 Performers and the Top 5 Best Costume Awards for his rendition of ‘The Emperor’s New Clothes’

Slide9.JPG

Congratulations to Zeyrian!

2019

Primary School Debate Open
2nd : Wong Tian An (5 Responsible)
5th : Isabelle Ong Hui Xien (5 Responsible)


Inter-School Debate Championship
5 Certificate of Participation


Moo-O Awards
3 Certificate of Participation


Mother Tongue

2020

National Chinese Calligraphy Competition 

Consolation Award
Wang Jiahe (5 Compassionate)
Jia Shiqi (6 Integrity)

Finalist
Goh Qiu Yan (5 Compassionate)
Neng Meng Xuan (5 Respectful)

Lim Xin Yuan Gwen (6 Resilient)

Most Participation School Award
Bedok Green Primary School


Text Recital National Competition for Primary and Secondary Schools

Bronze Award (Individual)
Sun Yinuo (P1 Respectful)

Bronze Award (Group)
Xu Qingru (2 Brave)       
Teh Ting Yin (2 Brave)

Tan Ting Yie (2 Brave)    
Siew Cai En (2 Compassionate)

Hoo Zhing Xing (4 Resilient)
Chooi Yi Ting (4 Resilient)
Marcus Koh (4 Compassionate)

Wang Sheng Yuan Jayden (5 Resilient)
Pooi Zi Hui (5 Respectful)


2019

20th International Chinese Language Competition

Gold Awards (Singapore and International)
Tan Eason (6 Respectful)


National Chinese Calligraphy Competition Consolation Award

Wang Jiahe (4 Responsible)



Cultural Award

Garima Sahoo (3 Compassionate)

Ampo Ayesha Khobe Centeno (3 Resilient)



Mathematics

2019

Math PMPC
3 Certificates of Participation


12th Annual Mathlympic

Silver Award 
Kabir Srivastav (4 Integrity) 

Bronze Awards

Law Jia Qian Serafina (5 Responsible)

Caelen Lim Yok Heng (Lin Yuxing) (5 Responsible)

Solomon Lu You Rong (5 Responsible)



Raffles Institution Primary Mathematics World Contest (RIPMWC)

Distinction Awards 
Yu Tongan (5 Integrity)
Lee Mun Hyun, Kellyn (5 Responsible)
Pei Xue Fei (5 Responsible)
Caelen Lim Yok Heng (Lin Yuxing) (5 Responsible)

Heng Cho Fai (5 Responsible)
Aaniq Ilhan Bin Muhammad Alias (5 Resilient)
Muhammad Hazrul Bin Abdul Malik (5 Resilient) 

Credit Awards 
Boongaling Allison Chloe Gaud (5 Integrity)
Merlot Vocus Koe Wen Yi (5 Integrity)
Huan Tian Yu (5 Responsible)

Avani Vishal Moye (6 Integrity)


25 Certificate of Participation


Singapore and Asian Schools Math Olympiad (SASMO)

Gold Awards
 
Carrie Zhu Jiahui (2 Integrity)
Lee Yuan De (2 Resilient)

Thekkethil Mahesh Rohan (3 Compassionate)
Gong Zihao (3 Responsible)

Anay Mantry (4 Integrity)
Jensen Zhu Jian Chen ( 4 Integrity)
Kabir Srivastav (4 Integrity)

Boongaling Allison Chloe Gaud (5 Integrity)
Tan Kai (5 Integrity
) 

Silver Awards 

Kuek Jie Ning Jeslyn (2 Gracious)
Elise Lim Qian Rui (2 Resilient)

Abdul Kapoor Rasmiya (3 Compassionate)
Hnin Nadi Win (3 Compassionate)
Loh Jing Xuan (3 Compassionate)
Zhou Yuanyou (3 Integrity)

Ang Yong Jun (Hong Yongjun) (4 Integrity)
Ankit Bhatnagar (4 Responsible)

Yee Yi Shuen Shannon (5 Integrity)
Law Jia Qian Serafina (5 Responsible)
Reza Mounita (5 Responsible)

Ching Rui Yang (6 Integrity)
Lau Jian Cheng (6 Integrity)
Papinwit Yowvalaong (6 Respectful)

34 Bronze Awards

166 Certificates of Participation


National Mathematical Olympiad of Singapore (NMOS
 

Silver Awards 

Papinwit Yowvalaong (5 Respectful) 


Bronze Awards 

Ching Rui Yang (5 Integrity) 

Kelly Yap Yi Ying (5 Respectful) 

 

8 Honourable Mention


12 Certificates of Participation



Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (SMOPS)
3 Certificates of Participation

 


Science

2019


Science Buskers Festival


Finalist: Team 

Eason Tan (P6 Respectful)
Chua Yi Chen (P6 Respectful)
Marvin Liew Wern Hon (P6 Respectful)


SONY Creative Science Award


First Prize in Whizkid Category

Leanna Yong Jia Hiu (P6 Resilience)


Destination Imagination

Team
4th in Game On Challenge
Ching Rui Yang (P6 Integrity)
Aaryn Yat (P6 Respectful)
Brendan Lian (P6 Respectful)
Tan Kai (P5 Integrity)
Gwen Lim Xin Yuan (P5 Resilience)
Jovan Lau (P5 Responsibility)


TJC THINK © Challenge

Team 
Gold
Ethan Lim Jie Rui (P5 Integrity)
Lew Zong Cheng (P5 Integrity)
Tan Kai (P5 Integrity)
Yu Tongan (P5 Integrity)


School Green Award Yellow Flame


Green Schools @ South East Awards


Certificate of Sustained Excellence


CCA 

2020


Moo-O Awards: English Drama Club 

Bronze Award

Tan Hum Hioc (3 Resilient)
Bukkawar Swara Swapnil (3 Resilient)
Alefiyah Husain Zoher (3 Responsible)


2019


East Zone Basketball Championship

4th: Junior Boys       
3rd: Senior Boys

 

2nd: Junior Girls

3rd: Senior Girls 


Anglican High School Basketball Invitationals
2nd: Junior Boys       
3rd: Senior Boys

3
rd: Junior Girls
2nd: 
Senior Girls 


Overseas Family School 11U Basketball Boys
2nd: Junior Boys
3rd: Senior Boys

1st
Senior Girls


Rugby Championships Junior Division Boys
7th: Junior Boys 


Frank Cooper Sand: Cadet Scouts
Silver Award


Puan Noor Aishah: Brownies
Silver Award


Revel Facts to Share: Brownies
Bronze Award


Character and Citizenship (CCE)

2019

Friends Of Singa (FOS) Project

Eight Primary 5 Kindness Ambassadors participated in the Friend of Singa (FOS) project. This project is organised by the Singapore Kindness Movement to recognise efforts of students in demonstrating acts of kindness. The school's submission was selected and featured at the award ceremony. We are delighted to announce that it also won the Best Design Mural (Craftwork) Award. Congratulations! 


Name of students

Class

Lew Zong Cheng

P5 Integrity

Tan Kai

P5 Integrity

Boongaling Allison Chloe Gaud

P5 Integrity

Muhamad Nazrie Bin Muhamad Nizam

P5 Respectful

Jovan Lau

P5 Responsible

Dessi Chua

P5 Resilient

Engracia Chew Yu Xuan

P5 Compassionate

Haziq Israq Bin Muhammad

P5 Brave

Nur Imran Prakash

P5 Brave




Aesthetics 

2019

ARTravaganza 
9 Certificates of Participation

Singapore Youth Festival - Art Exhibition Certificate of Recognition Jaylene Lee Ming Huey (3 Responsible) Phoebe Tan Zile (3 Responsible) Srinivasan Sai Sakthi (3 Responsible) Komma Rohan Reddy (3 Responsible) Kalev Haresh (4 Resilient) Olivia Mai Chi Stuart (4 Resilient) 20 Certificates of Participation Social Contemporary Project Competition 29 Certificates of Participation

2018

Singapore Youth Festival Arts Presentation

Malay Dance
Certificate of Distinction

Guzheng
Certificate of Commendation

Choir
Certificate of Accomplishment


Chinese Dance
Certificate of Accomplishment

 

Angklung/Kulintang
Certificate of Accomplishment


VSA Singapore's Annual Art Competition for Children & Youths with Special Needs 


Merit Award

Lucas Teo Kai Woon (4 Responsible)